איך מוציאים רישיון לאופנוע ים?

יותר ויותר אנשים בוחרים היום להוציא רישיון לאופנוע ים, כדי לצאת אל הים הפתוח וליהנות מרכיבה על האופנוע באוויר הצלול בין המים הנעימים. לפני שאתם ממהרים להוציא רישיון לאופנוע ים עבור עצמכם, עצרו לרגע ובדקו האם זה אכן מתאים לכם והאם אתם יכולים לעמוד בדרישות השונות. לפני הכל בחנו את התאמתכם לרישיון הרצוי על פי הגיל. רישיון לאופנוע ים תוכלו להוציא כבר בגיל 16, בעוד רישיון לסירת מנוע אפשרי רק מגיל 17. גילאים אלה רלוונטיים גם לצורך לימודי התיאוריה המתאימים עבור כל אחד מסוגי הרישוי הללו. הלימודים לקראת המבחן אינם דורשים זמן רב, כך שאין צורך בלמידה ממושכת (למעלה מחודשיים, למשל). אתם גם לא נדרשים להפגין מראש כל ידע בימאות, ובמסגרת הלימודים שלכם תוכלו לקבל את המידע הדרוש, כמו גם את הניסיון הרצוי.

 

מהלך הלימודים

באופן כללי, לימודים לקראת הוצאת רישיון לאופנוע ים נמשכים כמה שבועות. הלימודים לחלק העיוני יכולים להסתיים בתוך כשבועיים, והלימודים המעשיים יכולים להסתיים בתוך שבוע עד שלושה, כך שבאופן כללי, לימודים שיימשכו כחודש הם ריאליים בהחלט. את הלימודים העיוניים תוכלו אף להשלים באמצעות האינטרנט, מרחוק, מה שבוודאי מקל משמעותית על חלק ניכר מהמבקשים להוציא רישיון. המבחן המעשי שתידרשו לעבור לצורך קבלת הרישיון הוא למעשה מבחן קצר למדי (כמה דקות לכל היותר) שבו תידרש אתה, כנבחן, להציג מספר תרגילים שיוכיחו שאתה שולט בכלי השייט. הבוחן יכול לקבוע את סדר התרגילים, והוא גם יסביר אותם מראש, עוד בטרם תתחילו את המבחן, אך באופן כללי יתבצע המבחן כשהבוחן משקיף על ביצוע התרגילים מרחוק. זכרו היטב את כל שלמדתם לאורך המפגשים, בדקו את כיוון הרחוק ובצעו את התרגילים באופן האידאלי כדי להימנע ככל האפשר מהשפעות הרוח על אופנוע הים שעליו אתם נבחנים.

 

שליטה באופנוע – חובה בסיסית

למען בטיחותכם, וכדי שתוכלו לקבל רישיון לאופנוע ים, אתם נדרשים להפגין במהלך הבחינה המעשית את היכולת שלכם לשלוט בכלי השיט. אתם עשויים להתבקש לעבור מסלול שליטה איטי יחסית, שבו יוצבו מצופים בצורת סללום, ביניהם תצטרך לעבור בטווח בתוך 40 שניות לכל היותר, בעוד במסלול שליטה מהיר תצטרך להשלים את המעבר בין המצופים בתוך 16 שניות בלבד. כך תפגין את היכולות שלך לשלוט באופנוע במהירויות נמוכות או גבוהות, כנדרש. בחינה נוספת כוללת סיטואציה שבה נוכח אדם במים, ובמהלכה תצטרך להפגין את היכולת שלך לחלץ אדם אשר נמצא בתוך המים, כמובן – מבלי לדרוס אותו. היכולת שלך להתקרב אל אדם זה ולאספו אל האופנוע היא קריטית. אם תעבור מבחנים מעשיים אלה וכמובן את המבחן העיוני, הדרך שלך לקבל רישיון לאופנוע ים בטוחה. מה שאומר עוד, שגם ההנאה הגדולה עוד לפניך! צא לדרך, ותהנה.