אקסטרים

אקסטרים ואתגר בחיינו

ענף ה"אקסטרים" בתחום הספורט נקרא בעברית "ספורט אתגרי", והינו ייחודי בכך שהוא משלב בתוכו אלמנטים של סכנה ומהירות. תחום זה התפתח מאד בשנים האחרונות והפך רשמי, לאחר שנים שבהן התנהלו תחרויות חובבניות ששודרו בעיקר בערוצי ספורט שונים.

 

מאפיין עיקרי בספורט האקסטרים הוא השילוב עם הטבע. ענפים רבים בספורט האתגרי למעשה יוצרים מפגש של האדם עם משאבים טבעיים כמו אוקיינוסים, הרים וצוקים, נהרות ואגמים. מעבר לפעולה המוחשית והפיסית של ספורט בחיק הטבע, קיים גם אפקט הסכנה, הלא נודע, של חבירה לטבע, שלעולם לא ניתן לחזות מהלכיו מראש. סיטואציה זו, של "האדם מול הטבע האימתני" היא מה שלרוב מושכת את המתחרים בענף זה, שבעצם מתמכרים לאתגר וחוסר השליטה במה שנמצא מולם.

 

ספורט האקסטרים מפותח יחסית במדינת ישראל, בעיקר בשל העובדה שבנמצא משאבי טבע רבים ומגוונים, בעיקר בצפון ובדרום. כיום, כשמדובר באטרקציות בצפון, הכוונה היא לספורט אתגרי באופן שמותאם לכל המשפחה. האפשרויות רבות ומגוונות וכמעט בכל אתר שאליו נגיע יוצעו לנו שלל פעילויות כמו טיולי ג'יפים, טיפוס הרים, קיאקים ועוד.

 

בשנים האחרונות הפכו גם היאכטות לחלק נכבד בספורט האתגרי. היאכטה שימשה בעבר ככלי תחבורה ימי קל ומהיר שסייע לנוסעים להגיע ממקום למקום. לאחר מכן הפך השיט ביאכטה לנחלת העשירים מאחר ורק בעליה של יאכטה היה מורשה לנהוג בה. כיום, לאחר שהפך הספורט האתגרי לפעילות בה כמעט כולם יכולים לקחת חלק, לא רק בעלי הממון יכולים להשיט יאכטה. בשנים האחרונות מתפתחת מגמה של בתי ספר לשיט בכל רחבי הארץ שמציעים קורס סקיפרים (משיטים), ולאחר מכן חברות במועדון שיט שכוללת את האפשרות לשכור יאכטה ולצאת להפלגות. חברות במועדון שיט אמנם אינה זולה במיוחד ומעבר לעלות הקורס מחייבת דמי חברות חודשיים עבור ביטוח והוצאות נלוות, אבל כמובן שסכומים אלה אינם מתקרבים להשקעה הכרוכה בקניית יאכטה ואחזקתה, כך שעבור רבים השטת .יאכטה כבר אינה חלום באספמיה

יורדי ים יודעים שמומלץ מאוד לעשות ביטוח דירה בשעה שיוצאים להפלגה מומשכת בים.