יאכטות

שייט יאכטות בלי יאכטות בשנים האחרונות מתחוללת מהפכה בעולם השייט – כל  סקיפר או משיט יאכטות יכול להיות גם שותף  ביאכטה.

אם עד לפני מספר שנים, על מנת לשוט על יאכטה היה צריך להיות עשיר מאוד, חבר של בעל יאכטה, או לחילופין איש ים המבלה את כל חייו על יאכטות בים, הרי שכיום התמונה שונה: בעידן הנוכחי חיוג אחד למועדון יאכטות מקצועי הוא כל מה שמפריד בינך לבין הגשמת חלום רטוב.

מועדוני יאכטות וחברות השכרת יאכטות מציעים לסקיפרים, בעלי רישיון משיט יאכטה, אפשרות לשכור יאכטות כמעט בכל מקום על פני הגלובוס.

אלה הן יאכטות המותאמות לסקיפרים "חובבים" והן מהוות אמצעי נהדר לבילוי חופשה חלומית. היאכטות כוללות חדרי שינה, מטבח, מקלחות ושירותים מערכות למוסיקה ומשחקים לרווחת המפליגים.

איך בוחרים מועדון יאכטות רציני ואיכותי?

קודם כל, מוודאים שמדובר במועדון ותיק ומבוסס, בעל שם בקרב סקיפרים מקצועיים.

בודקים שהחברות במועדון אינה מוגבלת בזמנים ומקנה אפשרות השכרת יאכטות שבעה ימים בשבוע. וכמובן, מומלץ לברר מראש האם המועדון מאפשר לסקיפרים להשיט את יאכטות המועדון בהשטה עצמית.

בחנו גם את סוגי ההפלגות המוצעות: האם חבר מועדון יכול להזמין יאכטה "פרטית" עבורו ועבור חבריו? האם מקנה החברות אפשרות להשתתף במגוון רחב של הפלגות מקצועיות והפלגות העשרה דוגמת הפלגת צפי דולפינים בים התיכון, הפלגות צלילה, הפלגות דייג או הפלגות לילה?

דמי החברות במועדון יאכטות מקצועי משתנים בהתאם למספר ההפלגות, אולם לרוב מדובר בלא יותר ממאות שקלים בחודש – כמו עלות חודשית לאימון בחדר כושר.

להשיט יאכטה קורס סקיפרים או בשמו הנוסף ? קורס משיטי יאכטות –  הם עניין למקצוענים: חובבנים יוכלו אולי להדריך אותך, אך לא יכלו להיות איתך בלב ים.  רוצה להיות סקיפר? הנה כמה "טיפים" שיסייעו לך בבחירת הקורס הנכון:

מועדון יאכטות רציני : קודם כל ולפני הכל, מועדון היאכטות בו תלמד להיות סקיפר חייב להיות מוכר באופן רשמי על ידי מינהל הספנות כבית ספר לשייט והסיבות לכך ברורות מאליהן. חפש בית ספר בעל ותק, כזה שיימצאו לו מספיק ממליצים שהפכו את חלומם למציאות והם כיום סקיפרים מקצועיים.

שיקול שני ומרכזי צריך להיות היאכטות עליהן שטים במהלך הקורס. מאחר שאינך יודע על אילו יאכטות תפליג לאחר קבלת רישיון הסקיפר המיוחל, על בית הספר לשייט לספק לך את מירב הניסיון ביאכטות שונות. ככל שתלמד בקורס על מגוון יאכטות רחב יותר (החל ממפרשיות, דרך יאכטות לשייט תחרותי ועד ליאכטות מנוע מפוארות) – כך יגדל ניסיונך ותורחב הכשרתך לשייט על יאכטות.
מדריכים מעולים: כמו בכל תחום, גם במקרה זה לימוד מקצועי הנו המפתח לרכישת מיומנות במקצועות השייט ולהגעה למצוינות בכל הקשור להשטת יאכטות. או בקיצור כדי להיות סקיפר ודא שהמדריכים בוגרי קורס חובלים או בוגרי צופי ים ובעלי ניסיון ימי עשיר. גם חיוך ולבביות רק יוסיפו.

מערכת שעות גמישה : זמנך קצר. מלבד לימודי סקיפר, צריך להספיק להיות בעבודה, לבלות עם המשפחה והילדים ועוד מיליון ואחד סידורים אחרים. חשוב לבחור בית ספר לשייט שיאפשר לך גמישות מירבית בימי ושעות הלימוד. חשוב עוד שבית ספר זה יאפשר לך השלמת שיעורים, בהתאם ללוח הזמנים הצפוף שלך. עליך להבטיח כי אם לא הגעת לשיעור, נכשלת במקרה, נסעת לחו"ל או שקראו לך למילואים – מישהו ישלים איתך את החומר בשיעור פרטי, או בכל דרך אחרת.

חומרי לימוד מעולים: לימודי שייט המתבססים על סיליבוס מינהל הספנות בלבד, אינם מספקים ולא יכשירו אותך להשיט יאכטה מודרנית. עליך לבחור בית ספר לשייט המספק חומר לימוד מעודכן לשייט יאכטות בשנות ה-2000 – עם מצגות לימוד אינטראקטיביות המפשטות את חומר הלימוד והופכות אותו לחווייתי. אינדיקציה טובה לאיכות חומר הלימוד הנה באחוזי המעבר של התלמידים בבית הספר לשייט. בקש לצפות בדו"ח מעבר בחינות של מינהל הספנות כדי להיווכח באחוזי המעבר של בית הספר. שיטת לימוד המתבססת על תרגול מעשי יחד עם הלימודים העיוניים תאפשר לך להבין בצורה הטובה ביותר את החומר הנלמד.

השייט והפלגות לאחר קבלת הרישיון: השאלה החשובה מכל הינה מה תעשה עם רישיון הסקיפר לאחר קבלתו. שאלה זו חשובה לך כבר בעת בחירת בית ספר לשייט. לאחר קבלת הרשיון, מועדון היאכטות בו למדת יכול לפתוח בפניך דלת לעולם עשיר ומגוון – עולם של שייטים, למשל שייט ליוון . בחר בית ספר המאפשר לתלמידיו להצטרף למועדון שייטים עם גמר הקורס וליהנות מהפלגות, אירועים, תחרויות ושפע חברים שאוהבים את הנאות החיים.

אלה היו רק מספר טיפים לבחירת בית ספר ללימוד שייט. ההמלצה החשובה מכולן היא : "שלימודי שייט הם נושא למקצוענים". הם, ורק הם, שיובילו אותך לרישיון סקיפר – בבטחה ובהנאה.