פירוט סוגי הרישיון של שייט

אם גם אתם חולמים להשיט בים, הפוסט הבא בדיוק בשבילכם… יש כל מיני דרגות של רישיון לסוגים שונים של כלי שיט כאשר ההבדלים מאופיינים בהתאם לגודל המנוע, גודל כלי השיט, כמות האנשים שאפשר להשיט והמטרה שלשמה אנו משיטים.

רישיון משיט 11

רישיון המאפשר להשיט אופנוע ים, עד 3 נוסעים.

רישיון משיט 12

רישיון המאפשר להשיט סירמת מנוע בעוצמה א׳ בשיט חופים.

רישיון משיט 13

רישיון המאפשר להשיט סירת מנוע או ספינת מנוע בעוצמה ב׳. אורכה יכול להיות עד 8.5 מטרים.

רישיון משיט 20

רישיון המאפשר להשיט בסירת נוסעים בשכר בשיט בין חופים.

רישיון משיט 30

התעודה בסיסית שמעניקה את הרשות להשיט יאכטה באורך של עד 24 מטרים ונושאת עד 100 טון. באמצעות תעודה זו ניתן להשיט במים של מדינת ישראל או כל מדינה אחרת בעולם ללא מעבר בין מדינות.

רישיון משיט 40

רישיון המאפשר להשיט ספינה הפועלת למטרות מסחר, להשיט נוסעים בתשלום וכדומה. בכדי לקבל את ההסמכה לרישיון זה, חייבים ותק של לפחות שנתיים מהרגע שמקבלים הסמכה לרישיון משיט 30. בנוסף, יש לעבור מבחן מסוג GMDSS, לעבור קורס כיבוי אש והצלה, להוציא תעודת יושר ולעבור מבחן תיאוריה של משיט ספינה בשכר, רישיון משיט 30 ותאוריות ספינה בשכר.

רישיון משיט 60

רישיון מורכב הדורש שנה ותק לאחר שמסיימים ומקבלים רישיון בדרגה משיט 30. רישיון זה מאפשר להשיט יאכטה בין מדינות. בכדי לעמוד בכל התנאים לקבלת הרישיון חייבים לעבור מבחן הסמכה מסוג GMDSS דרך משרד התקשורת, מבחן ששם דגש על תפעול הכלי במצב חירום. בנוסף, יש לצבור 8 ימי הפלגה עם סקיפר לו רישיון מסוג משיט 60 ובסוף ההסמכה מחויב לחתום על המטלות השונות, סוג של מבחן מעשי.