סוגי קיאקים

ישנם הרבה סוגים של קייקים הנמצאים לשימושם של אנשים אם זה לדייג , שייט, סירים, לחילוץ והצלה והסוג הכי פחות נפוץ במדינה והוא סרף סקי. כל סוג של קיאק מיוחד מהאחרים בעיצובו ואיך הוא בנוי, אורך ורוחב, יציבות והחומר שעשוי ממנו על מנת להגשים את המטרה אליה הוא מיועד. ניתן לחלק סוגי קייקים לפי שני אלמנטים חשובים מאד והם:

  1. אופן הישיבה – אם הישיבה בקיאק היא עליונה או תחתונה (שנקראת גם פנימית)
  2. המטרה אליה מיועד הקייק- מה המטרה של אותו קיאק אם זה לדייג , לסיור , לשייט וכו'…

האלמנט הראשון קובע את סוג הקיאק לפי ישיבה עליונה או ישיבה תחתונה- קיאקים שהינם לישיבה עליונה כוללים כמה סוגי קייקים כמו קיאקים ארוכים, קיאקים בינוניים, קיאק קצר או קיאק זוגי. קיאקים מסוג זה של ישיבה הינו האהוב ביותר מאחר שהמקום שיושב עליו החותר הוא בחלק העליון של הקיאק אשר דומה מאד לכסא כשהרגליים חשופות ולא חבויות מתחת לגוף הקיאק. קיאקים של ישיבה תחתונה הם אלו המיועדים יותר לחותרים מקצועניים אשר הרגליים שלהם בזמן השייט נמצאים מתחת לגוף הקיאק יש הקוראים להם ישיבה פנימית בתוך הקיאק מאחר שרק הגוף העליון הוא החשוף כמו קיאק הסרף סקי, קיאק הטורינג ועוד.

האלמנט השני שקובע סוג קיאקים לפי המטרה אליה מיועד הקיאק ומה הסיבה שהוא בנוי כמו קיאק במטרה לדייג- "קיאק דייג" – קיים בו מקום אכסון רב שאורכו כ- 4 מטר ורוחבו כ – 80 ס"מ, "קיאק גלים ונהרות" לשייט בנהרות וגלים לחוויה ומירוצים צריך שהזויות יהיו כהות בחרטום וקרקעית שטוחה שתאפשר מקסימום תמרון והחלקה לכל הכיוונים בד"כ הוא קיאק קצר מ – 3 מטר אורך ו כמעט 60 ס"מ רוחב, "קיאקים למשפחות"- כמו קיאקים זוגיים לשניים או לשלושה ( במקרים מסויימים) אך החתירה בהם ליחיד קשה יותר ו"קיאק הטוריג" המיועד למירוצים וחווית שייט לתקופה ארוכה הוא בנוי בצורה שתספק נוחיות מירבית לחותר בעל כושר אכסון ובנוי לישיבה ממושכת, אורכו כ – 4.5-6 מטר ורוחבו לא יותר מ – 65 ס"מ ועוד.